enlt
enlt
ddsadsaddd

Sukrečiančios patyčių sporte patirtys – naujoje mokslinėje monografijoje

22-ojoje Vilniaus knygų mugėje pristatyta LSU mokslininkių profesorių Jolitos Vveinhardt ir Vilijos Bitės Fominienės parengta monografija „Patyčių sporte fenomenas“. Naujausioje sporto bendruomenei skirtoje knygoje patyčių problema nagrinėjama psichologiniu, sociologiniu ir vadybiniu aspektais, aptariami pasaulyje naudojami intervencijos modeliai, pristatomi Lietuvoje atlikto tyrimo rezultatai, aprašomos sportininkų ir trenerių patirtys. 

„10 metų kartoja, kad aš to nepadarysiu ir nepasieksiu niekada… Iš dalies aš tai įrodžiau, bet perdegiau… Būdavo, tarkim [sako] – pažvenk kaip kumelė, eik į šūdą pavaikščiosi…“, – tai tik viena ištrauka iš sukrečiančių sportininkų pasakojimų. Sportininkai atvirai kalba apie tai, ko nemato žiūrovai, sportą laikantys žaviu ir garbingu reginiu.

„Patyčios – ženkliai sudėtingesnis reiškinys, nei gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Mūsų tyrimas parodė, kad į jas vienaip ar kitaip yra įsitraukę iki pusės sportininkų, o situacija atskirose sporto šakose skiriasi. Dažnas net patys nesuvokia, kad dalyvauja patyčiose, o kai kuriems treneriams atrodo, kad psichologinis smurtas yra gera priemonė tiek treniruojant, tiek sprendžiant tarp sportininkų kylančius konfliktus. Dėl to stebėtis neverta, nes daugelį metų šis reiškinys paprasčiausiai buvo ignoruojamas“, – sako J. Vveinhardt.

V. B. Fominienė priduria „Deja, ne tik treneriai bet ir sporto organizacijos kol kas nėra pasirengusios matyti ir efektyviai spręsti šios problemos“.

Nuo šiol apie patyčias sporte, priežastis, pasekmes, įveikos būdus, Lietuvos ir užsienio trenerių bei mokslininkų pasisakymus galima skaityti ir internete, adresu https://www.mobingas.lt/apie-patycias-sporte/ .

Mokslinė monografija „Patyčių sporte fenomenas“ yra vienas iš LMT finansuoto projekto rezultatų.

Mokslinis tyrimas finansuotas Europos socialinio fondo lėšomis pagal priemonės Nr. 09.3.3-LMT-K-712 veiklą „Mokslininkų kvalifikacijos tobulinimas vykdant aukšto lygio MTEP projektus“.